109

Zakup wczasów przez internet – pułapki na które warto uważać

Przez Internet można dzisiaj kupić niemal wszystko, począwszy od produktów spożywczych, ubrań, materiałów budowlanych, aut czy ubezpieczeń. Chętnie korzystamy z takiej możliwości, także wybierając wczasy. Niestety jak w każdym przypadku, tak i w tym warto zwracać uwagę na szczegóły oferty, by uniknąć nieporozumień i niepotrzebnych strat, również finansowych.

Wiosna to czas pierwszych rezerwacji wymarzonych wakacji i podróży w nieznane. To też wzmożona aktywność pośredników i biur podróży, którzy kuszą ofertami zdecydowanie tańszymi w ofercie First Minute niż w sezonie. Kierunki wyjazdów Polaków są obecnie tak różne, że trudno przewidzieć, jakie regiony będą cieszyły się zainteresowaniem w nadchodzące wakacje. Im bardziej egzotyczne podróże, tym większe zagrożenia związane ze zwiększaniem pierwotnej ceny z folderu czy spotu reklamowego.

Wiele ze skarg złożonych do Europejskiego Centrum Konsumenckiego związanych było z usługami turystycznymi kupowanymi online. Głównie dotyczyły one różnic cenowych między prezentowaną ofertą na stronie, a ostateczną ceną, jaką klienci musieli za nią zapłacić. Dochodziły bowiem takie opłaty jak opłata manipulacyjna, związana z płatnością kartami kredytowymi czy z rezerwacją miejsca albo opłatą za bagaż – w przypadku zakupu biletów lotniczych. Także różniły się ceny za wynajmu samochodów, miejsca hotelowe. Według zebranych danych problemy głównie dotyczyły ofert ze stron firm oferujących usługi, a nie pośredników.

Dlatego szukając wakacji w sieci należy zwrócić szczególną uwagę na ceny (brutto, czy netto), ceny usług dodatkowych, w tym wyżywienia. Nie wart podejmować decyzji pochopnie, bez zastanowienia i przeanalizowania oferty bo ostatecznie może ona okazać się droższa, niż nam się wydawało i wcale nie tak atrakcyjna. Jeśli jednak dołożyliśmy wszelkich starań, a mimo tego poczujemy się oszukani i cena usługi została w naszej opinii niesłusznie podwyższona to możliwe jest złożenie skargi do Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Dotyczy to także rezerwacji hoteli czy biletu samolotowego.