46

Nowe trendy płatności Polaków

Pierwszy kwartał 2012 przyniosł zaskakujące doniesienia. Co ciekawe z bankowości internetowej w pełnym znaczeniu tego stwierdzenia korzysta już ponad 10,5 miliona Polaków. Z drugiej strony konta internetowe posiada już 18,15 miliona mieszkańców naszego kraju.Dokładne wyliczenia zostały oszacowane poprzez report przygotowany przez Związek Banków Polskich. Jak widać powyżej wyniki są bardzo interesujące i godne głębszej analizy.

Jak wiadomo bankowość internetowa jest podkategorią szeroko rozumianej banknowości elektronicznej (ang. e-banking) czyli usługi polegającej na świadczeniu mozliwości dostępu do rachunku bankowego za pomocą urządzenia elektronicznego. Naszą piewszą możliwość korzystania z tego typu pomocy dał nam Bank Pekao S.A już w 1990 r. To i tak dosyć późno wobec pierwszego bankowmatu w Stanach Zjednoczonych w 1964 r. Jednakże pomimo tego możemy być z siebie dumni. Skupiając się bardziej na głównej tematyce, bankowość internetowa poszła o krok dalej. Wykorzystała jeden z najbardziej rozpowszechnionych medium przekazu czyli internet. Istotą tej funkcji ma być pełna mobilność wszelkich naszych działań wobec banku za pośrednictwem witryny internetowej.

Wracając do sedna sprawy, oczywistą rzeczą jest spadek statystyk w pierwszym kwartale każdego roku. Tutaj pojawią się drobna niespodzianka względem obecnego roku, gdyż statystyki nieznacznie poszły do góry względem poprzedniego . Powodem tego mogą być właśnie inwestycje banków w nowe technologie i ułatwienie dostępu do swoich usług. W tym także bankowość internetowa.

Sam osobiście jestem pod wrażeniem rozwoju polskiego elementu w tej dziedzinie. Pomimo problematyki na tle działań międzynarodowych, jesteśmy w stanie ciągle rozwijać się w tym zagadnieniu. Niemniej jednak działa to na przestrzeni inwestowania coraz większych środków właśnie w środowisko internetowo-elektronicze. Pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu operacje które mamy dzisiaj przyjemność wykonywać, były nie do pomyślenia. Lawina z jaką spada na nas elektroniczny renesans, potrafi zadziwić nie jednego użytkownika. Nie mówiąc już nawet o dostępie do konta przez telefon komórkowy w każdym miejscu i czasie. Wystarczy wyjąć go z kieszeni i zaainicjować odpowiednie działania. Wszystko dzieje się bez większego wysiłku a nawet wychodzenia z domu.

Kolejnym interesującym faktem zdaje się być częstsze używanie kart płatniczych przy nawet drobnych zakupach. Jeżeli o to chodzi należy patrzeć na sprawę z szerokiego punktu widzenia. Tak jak internetowe płacenie powoli przebija karty płatnicze, tak samo empiryczne pieniądze zdają się odchodzić do lamusa na rzecz kart. To miejmy nadzieję naturalne zjawisko, do którego sami będziemy musieli niedługo w pełni przywyknąć.

Ostatnią nowinką techniczną są bankomaty biometryczne. To wielka oszczędność czasu dla niecierpliwych a także gratka dla wielbicieli nowinek technicznych. Eliminuje to również męczące zapiemiętywanie co nowych haseł czy też kodów PIN. Idealny wynalazek dla ludzi pragnących działać a nie czekać. Według najnowszych badań w Polsce funkcjonuje już około 140 bankomatów z omawianą wcześniej funkcją.

Podsumowując, pomimo względnych atawizmów w obecnej sytuacji, mamy jednak czasem nad czym zawiesić oko. Raporty wyglądają dosyć optymistyczne wobec technologi a bankowości. Nie można jednak zostawać w tyle i zamiast rozwodzić się nad słusznością danych rozwiązań, po prostu trzeba korzystać.