41

Praca zdalna – zalety i wady z perspektywy pracodawcy

Obecna sytuacja zmusiła wielu pracodawców do przeorganizowania systemu funkcjonowania swojej firmy. Praca zdalna stała się powszechną praktyką, na którą decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Wynika to nie tylko z zaleceń rządu, ale także chęci zapewnienia swoim pracownikom bezpieczeństwa.

Praca zdalna – zalety i wady

Jak wszystko inne, praca zdalna niesie za sobą szereg zarówno plusów, jak i minusów. Czy warto decydować się na taką formę? Jakie niesie za sobą ryzyko? Czego można się spodziewać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Praca zdalna – zalety

Na samym początku należałoby się pochylić nad zaletami natury ekonomicznej i finansowej. W gruncie rzeczy, odesłanie pracowników na pracę zdalną powoduje zmniejszenie lub nawet wyeliminowanie niektórych kosztów stałych. Mowa tu np. o opłatach za prąd, wodę czy ogrzewanie. Tym samym wykruszają się także drobniejsze wydatki, takie jak kawa, herbata, woda, papier toaletowy, środki czystości i opłaty za usługi firm sprzątających.

Praca zdalna to także duża szansa na pozyskanie nowych pracowników, którzy mieszkają poza miastem siedziby firmy. Bądź co bądź, wysoko wykwalifikowani specjaliści są rozproszeni po całym kraju. To niewątpliwa okazja na nawiązanie współpracy z osobą z innego miasta, która wpisuje się w wizję i specyfikację branży. Nowy pracownik może wprowadzić szereg innowacyjnych pomysłów, zmodernizować system funkcjonowania firmy, a także okazać się po prostu cennym członkiem zespołu.

Praca zdalna – wady

Nie podlega wątpliwości, że praca zdalna nie jest pozbawiona wad. Jakby nie patrzeć, pracownicy są zdani sami na siebie, a pracodawca nie ma możliwości sprawowania pełnego zwierzchnictwa i kontroli nad nimi. Może to prowadzić do nieporozumień i błędów, a także zmniejszyć wydajność firmy. Względna jest także sama motywacja do pracy. Nie każdy zatrudniony podchodzi do pracy zdalnej poważnie, traktując ją jako okres przejściowy i pół-urlop.

Nie mniej cierpią na tym relacje samych pracowników. Nie od dziś wiadomo, że integracja zespołu jest niezbędna do sprawnego i efektywnego funkcjonowania firmy. Praca zdalna ogranicza kontakty międzyludzkie do minimum, gdyż opierają się one głównie na rozmowach telefonicznych czy wiadomościach tekstowych. Jest to jednak element, który nie sposób przeskoczyć i warto wypracować w tej kwestii rozwiązanie zastępcze w formie np. wideokonferencji.

Rzeczywistość, w jakiej przyszło nam obecnie funkcjonować, wymaga szeregu zmian i wyrzeczeń. Dotyczy to zarówno codziennych drobnych czynności, jak i samej pracy. Czy warto decydować się na zmianę trybu pracy? Chcąc nie chcąc, na to pytanie należałoby odpowiedzieć twierdząco. Naturalnie praca zdalna nie jest pozbawiona wad, jednak warto podejść do tego tematu racjonalnie i zadbać zarówno o zdrowie pracowników, jak i swoje.